Dagasztás nélküli kenyér

Hozzávalók:
1 kg sima liszt
1 ek. só
1 púpozott ek. sikér (bioboltban kapható búzafehérje, más néven szejtán)
1 és 1/2 mk. porélesztő
7 dl víz (télen langyos, nyáron hideg)

Elkészítés:
Egy nagy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd hozzáadjuk a vizet, és könnyedén, gyorsan eldolgozzuk, sűrű galuskatészta-szerűnek kell lennie, ne a szokásos tészta állagot várjuk. Nejlonnal lefedve 12-18 órán át állni hagyjuk.

Másnap a tálban könnyedén átforgatjuk a tésztát, de sokat nyomkodni nem szabad, épp csak a széleit forgatjuk át egymáson. Ismét lefedve 15 percig pihentetjük.

Rétesliszttel alaposan beszórt deszkára öntjük, a széleit gyorsan összefogjuk, labdaszerűre formázzuk, majd a tésztát kettévágjuk. Rétesliszttel sűrűn szórva két kisebb labdát formázunk belőle, és konyharuhával bélelt kelesztőtálakba tesszük, két órán át kelesztjük (télen langyos helyen).

Közben a sütőt és a sütőben két fedeles lábast (legjobb a vaslábas, de a jénai edény, vagy más edény is megteszi, ha van fedele. Ha nincs, fóliával is le lehet takarni a kenyeret) előmelegítjük lehetőleg 250 fokra. A forró edényekbe belefordítjuk a lágy tésztát, lefedve kb. 40 percig sütjük, majd fedő nélkül barnítjuk a tetejét 20 percig. Ha a sütőnk nem éri el ezt a hőmérsékletet, a lefedve sütés idejét emeljük, akár egy-egy és negyed órára is.

Ha elég forró volt az edény, amibe a tésztát tettük, nem kell sem kilisztezni, sem sütőpapírral kibélelni, nekem mindig magától kifordul a kész kenyér a tálból.

Tepsin nagyon szétterül ez a lágy tészta, mindenképp ajánlott formában sütni.

Tanácsok:
Egyszerű, finom, jó minőségű kenyér. Ha a belseje nedves marad, a következő sütésnél még tovább kell emelni a lefedve sütés idejét, ezt sütőnként ki kell tapasztalni.

A recept és variációi nagyon sok helyen megtalálhatók az inetrneten, én Dolce Vita blogján akadtam rá. (fozzunkolaszul.blogspot.com)

A receptet beküldte: Corra

Hasonló kategóriák