Hozzávalók:
Kovászhoz:
10 dkg teljes őrlésű rozsliszt
2,5 dl langyos víz
1 ek. méz
1 tk. őrölt kömény
Továbbá:
a kovász súlyával megegyező súlyú fehér liszt
ugyanannyi teljes kiőrlésű rozsliszt
kb. 1,5 tk. só
kb. 1 tk. méz/cukor
1 ek. sikér
langyos víz szükség szerint
esetleg ízlés szerint őrölt vagy egész kömény
Elkészítés:
Első alkalommal a sütés előtt 4 nappal el kell készíteni a kovászt: a lisztet összekeverjük a köménnyel, ráöntjük a mézet és langyos vizet, simára keverjük, egy befőttesüvegben tiszta ruhával lefedve hagyjuk állni meleg helyen 3 napig, időnként megkevergetve.
A három nap alatt a masszának fel kell habosodnia, enyhén savanykás szagúvá kell válnia, majd ismét lecsendesednie, ezzel az erjedés befejeződött.
Ha belátható időn belül ismét szeretnénk sütni vele, akkor ebből a három napos masszából tegyünk félre 2 evőkanálnyit, a maradékot mérjük le, és mérjük ki a kovásszal azonos súlyú kétféle lisztet. Ízesítjük sóval, cukorral, esetleg még köménnyel, és annyi langyos vízzel gyúrjunk tésztát belőle, amennyit felvesz, hogy se túl lágy, se túl kemény ne legyen.
Tiszta ruhával letakarva hagyjuk állni a tésztát meleg helyen 8-12 óráig,vagy amíg majdnem a kétszeresére kel, majd gyúrjuk át, formázzuk hosszúkás cipóvá, vagy tegyük formába, és ismét hagyjuk állni 8-12 órát. Sütés előtt a tetejébe hurkapálcával lyukakat fúrunk, hogy a sütés közben keletkező gőz elillanhasson.
Hideg sütőben kezdjük el sütni. Akkor van készen, ha a cipó alját megütögetve kongó hangot hallunk.
Tanácsok:
Nagyon zamatos, jó minőségű kenyér, ami sokáig eláll, és éles késsel hajszálvékonyan szeletelhető. Sajtokhoz, túrókrémekhez, lágytojáshoz mennyei.
A következő sütésnél, ha tettünk félre a kovászból, akkor csak fel kell azt önteni a kovászhoz szükséges anyagokkal, de az erjedés már gyorsabban, egy nap alatt is lezajlik. Ha nem tettünk félre kovászt (amit egyébként felhasználásig csavaros tetővel zárt üvegben a hűtőben lehet tartani), akkor újra kell kezdeni az érlelést.
Aki a kevésbé tömör kenyereket szereti, egy teáskanál porélesztőt tehet a tésztába, ezzel rövidül a kelési idő.
A fehér liszt egy részét még ki lehet váltani rozsliszttel, ha a sötétebb kenyeret szeretjük, sőt, készíthető az egész rozslisztből, de ekkor a kelési idő még hosszabb lehet.
A receptet beküldte: algea