Hozzávalók:
- 2 kisebb, filézett, lebőrözött csibemell
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 nagyobb fokhagymagerezd
- 3 közepes sárgarépa
- 2 kisebb fehérrépa
- 1 fej karalábé
- fél ökölnyi zellerfej
- 1 csokor petrezselyem- vagy zellerlevél
- 1 paradicsom
- 1 zöldpaprika
- 2 evőkanál étolaj (nem olíva!)
- tetszés szerinti tészta (én a csigát szeretem beletenni)
- egy olyan lábas, mint amiben például gulyáslevest tudunk készíteni
- egy közepes nagyságú szűrő
- tengeri só
- fehérbors
- ételízesítő
- kakukkfű
- 1 zöldség-, erő- vagy húsleveskocka
- kurkuma
Elkészítés:
A hagymát finomra vágjuk (egészen apró kockára). A zöldségféléket vékony karikára, ill. a zellert, karalábét hasonló méretű vékony kockára vágjuk. A csibemellet vékony csíkokra vágjuk. Megmossuk a paprikát, paradicsomot (héja marad!). Spárgával csokorba kötjük a petrezselymet vagy a zellerlevelet.
A hideg olajba beletesszük a hagymát, majd közepes lángon, fedő alatt halványsárgára dinszteljük (nem pirítjuk!). Többször megkeverjük. Ez 5-6 percig is eltarthat. Amikor a hagyma már majdnem kész, fokhagymanyomóval belenyomjuk a fokhagymát, és fedő nélkül, végig keverve, még 1-2 percig dinszteljük az egészet.
Beletesszük az összes felaprózott zöldséget, és erős lángon, fedő nélkül, gyakori keverés mellett dinszteljük-pirítjuk még vagy 5 percig. Ekkor hozzáadjuk a csíkozott csibemellet, és szintén gyakori keverés mellett a hús fehéredéséig pirítjuk az egézet. Ekkor fűszerezünk: tengerisó (ízlés szerint), fehérbors (kb. fél kávés kanál), kakukkfű (kb. 1,5-2 púpozott teáskanál), ételízesítő (tetszés szerint, de vigyázzunk, mert sós), fél kávéskanál kurkuma. Megkeverjük, majd az egészet felöntjük 2-2,5 liter forró vízzel. Beletesszük egészben a paradicsomot, a kicsumázott paprikát és az összekötözött petrezselyem- vagy zellerlevelet, és a leveskockát (kézzel összemorzsolhatjuk!). Lefedjük, és az egészet lassú tűzön másfél, két óra alatt készre főzzük.
Mikor kész, a szűrőbe emeljük az egészben maradt paradicsomot, paprikát és petrezselyem- vagy zellerlevél csomót, majd egy merőkanál segítségével a levesbe passzírozzuk a levüket. Finoman elkeverjük.
A tésztát már szükség szerint kifőztük és hűtőbe tettük, hogy a forró levesbe szedve az azonnal ehető legyen.
Jó étvágyat!
Megjegyzés:
A kurkuma adja meg a leves aranysárga színét! Ez csak a külső, nélküle is finom! Kérek még! – szóltak többen.
A receptet Félsziget küldte. Köszönjük!