Hozzávalók:
- 7-8 dkg vaj vagy 1 dl olaj (terítse be a lábost alul, nem szabad csupasz foltnak maradnia!)
- 3 közepes, de inkább nagyméretű, karikára vágott vöröshagyma
- 1-2 fej(!) közepes méretű fokhagyma
- 1,7-2 kg fagyasztott zöldség (fő összetevők: sárgarépakocka, kukorica, zöldborsó, kelbimbó, szoktam beletenni még brokkolit és karfiolt, apróra vágott csiperkegombát egy-két paradicsomot és egy gerezdekre vágott almát)
- 3 teáskanál só
- 1 csokor aprított petrezselyem
- Ízlés szerint:
- 1 kávéskanál kakukkfű
- 1 kávéskanál borsikafű
- pici őrölt bors
Elkészítés:
Keresek egy igen nagy fenekű lábost (nem fazekat), amiben kényelmesen meg tudom forgatni ezt az irdatlan mennyiségű (valójában csak annak tűnő) zöldséget. Fontos, hogy meglegyen a fedele. Beleteszem a vajat (vagy olajat), majd félreteszem. Begyújtom a gázt, takarékra állítom, majd ráteszek egy platnit (lángterelőt), hadd melegedjék át, amíg előkészítem a hagymát és a zöldségeket. Ha megvagyok a hagymával, zsupsz be a lábosba, s máris felteszem a tűzre.
“Nem kell megpirítani? – Nem bizony!
Fakanállal (a lyukas jobb) átforgatom a hagymát, majd szép sorjában beleöntöm a fagyoskodó zöldségeket.
“Nem kell kiolvasztani előtte?” – Nem bizony!
Átforgatom ezt a díszes-illatos kompániát (ezt akkor csináltam jól, ha kíváncsiskodó hagymakarikákat is látok felül), 3 teáskanál sóval nyakon öntöm, ismét átforgatom, majd rátéve a fedőt, egy időre elbúcsúzom tőle. Iszom egy fröccsöt (ez el is maradhat), és pihenek.
Fél óra múltán szépen átforrósodik, ezután negyedóránként megkevergetem, ügyelve a karfiolra és a brokkolira, hogy megőrizze szépségét. Amikor a főzemény jócskán összeesett, beleteszem a fűszereket. Ha nagyon sok levet eresztene, fedő nélkül is főzöm. Akkor igazán finom, ha minden teljesen puha – érdemes kóstolgatni. Ehhez általában 1,5 órára van szükség.
Megjegyzés:
Egyik nagy kedvencünk ez az étel. Majonézzel tálalom, vagy sült hagymakarikát, sült oldalast adok mellé, de önmagában is nagyon finom.
A receptet Pistuc küldte. Köszönjük!