Hozzávalók:
A tésztához:
2 kg liszt
1,5 liter forró víz
1 kiskanál só
1 tojás
A töltelékhez:
1 kg sertéskaraj (esetleg comb, vagy tarja)
2-3 fej vöröshagyma
1 tojás
só
bors
vegeta
pirospaprika
Elkészítés:
Felforraljuk a vizet. Amint forr, beleszórunk 1,5 kg lisztet. Fakanállal összekeverjük, hogy a liszet rendesen leforrázzuk így. Amíg hűl a tészta, ledaráljuk a húst és felaprítjuk a hagymát. Egy tálban megcsináljuk a tölteléket: a darált húst összekeverjük a hagymával és a tojással. Sóval, borssal, vegetával, pirospaprikával ízlés szerint fűszerezzük. Ezzel a töltelék kész is van.
Amikor a tészta már kicsit langyosabb, 1 kiskanál sót, és 1 tojást teszünk hozzá, majd alaposan meggyúrjuk. Ha túl lágynak tűnik, akkor teszünk még hozzá lisztet. Ezután kilisztezzük a gyúródeszkát és egy jó nagy maréknyi tésztát ujjnyi vastagságúra kinyújtunk rajta. Pohárral, vagy egy nagyobb pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A kiszaggatott kerek lapocskák közepére halmozzuk a tölteléket, a lapokat félbehajtjuk és a széleit összenyomkodjuk, hogy a töltelék ki ne essen belőle.
Amint kész vagyunk egy maréknyi tészta kinyújtásával, kiszaggatásával, töltésével, és összenyomkodásával, előveszünk egy tálcát (olyat, ami befér a fagyasztóba), kilisztezzük, és rátesszük a félkész cseburekákat úgy, hogy azok ne érjenek egymáshoz. Ha nincs még tele a tálca, akkor félretesszük, és csináljuk a következő adagot, egészen addig amíg el nem fogy a tészta és a töltelék. Ha egy tálca megtelik, akkor azt betesszük a fagyasztóba. Egymás tetejére csak akkor tegyük a tálcákat, ha az alsó tálcán már legalább egy kicsit megfagyott a sok kis felhalmozott csebureka, nehogy a rátett tálca aljára ragadjanak, vagy kilapuljanak a tálca súlyától. Ha teljesen megfagynak a cseburekák, akkor érdemes átpakolni őket kis zacskókba (uzsonnás, vagy fagyasztásra használt átlátszó zacskókba), mert úgy könnyebb a tárolásuk.
A lefagyasztott, félkész cseburekákat bő, forró olajban sütjük ki közvetlenül tálalás előtt. A tésztája kívül ropogós belül puha lesz. Később mikróban melegíteni nem érdemes, mert megpuhul a tészta külső része, és ezzel sokat veszít a varázsából.
Tanácsok:
Ez egy Kárpátalján honos étel, amit az anyósomtól tanultam.
Igaz, hogy hosszadalmas megcsinálni ennyi tésztát, és elég sok liszt elmegy a deszka és a tálcák lisztezésére is, de nagyon praktikus, ha hirtelen vendégek jönnek, és van a fagyasztóban néhány zacskóval, mert pillanatok alatt ki lehet sütni.
Elkészítési idő: 180 perc
A receptet beküldte: Leni