Hozzávalók
- elkészÃtés:110 – 120 perc
- nehézség:nehéz
- sütési hőfok:180 ℃
- sütési idő:15 perc
-
1 evőkanál baracklekvár
2 evőkanál zselatin
6 dl tejszÃn
5 db tojás
10 dkg kristálycukor
8 dkg finomliszt
6 dkg darált mák
6 dkg darált dió - Linzer tészta
1 evÅ‘kanál kandÃrozott narancshéj
3 dkg porcukor
9 dkg finomliszt
6 dkg vaj vagy sütőmargarin - Krém
10 dkg darált dió
10 dkg darált mák
20 dkg vaj vagy sütőmargarin
1 csomag vanÃliás pudingpor
12 dkg kristálycukor
5 dl tej
2 db narancs
ElkészÃtés
A piskótához a tojások sárgáját habosra keverem a cukor egyharmadával, hozzáadom a lisztet, majd lazán belekeverem a maradék cukorral kemény habbá vert tojásfehérjét. A masszát kétfelé osztom, az egyikbe darált mákot, a másikba darált diót keverek. A tésztákat sütÅ‘papÃrral kibélelt nagy tepsibe öntöm úgy, hogy egyik felébe a diós, másik felébe a mákos massza kerüljön. A piskótát elÅ‘melegÃtett sütÅ‘ben, 180 fokon kb. 15 perc alatt megsütöm. A diós és a mákos piskótát hosszában 4-4 csÃkra vágom. A diós lapot megkenem a diós krémmel, a mákosat a mákossal, majd kettesével egymásra fektetem. Egy órára hűtÅ‘szekrénybe teszem, hogy kissé megdermedjen. A töltött piskótákból 3-4 mm-es csÃkokat vágok, és váltakozva kibélelek egy gömbölyű formát, (egy diós csÃk mellé egy mákosat teszek). A tejszÃnt kemény habbá verem, és a feloldott zselatinnal együtt óvatosan a narancsos krémhez keverem, majd a krémmel megtöltöm a piskótával kibélelt formát. Az omlós tésztát megkenem baracklekvárral, és befedem vele a tortagömböt, (ha kiborÃtom, ez lesz az alja). HűtÅ‘szekrényben legalább 3 órát pihentetem, majd egy kerek tálra borÃtom. A csÃkos torta annyira mutatós, hogy különösebb dÃszÃtést nem igényel. Linzer tészta: a vajat vagy sütÅ‘margarint elmorzsolom a liszttel, majd a porcukorral és a kis kockákra vágott narancshéjjal tésztává gyúrom. SütÅ‘lapon akkorára nyújtom, mint a tortaforma alja. Közepes lángon 10-12 percig sütöm. Krém: a narancsokat meghámozom, a húsukat apróra vágom. A krémhez a pudingport elkeverem a cukorral, apránként beleöntöm a tejet, és sűrűre fÅ‘zöm. Gyakran megkeverve langyosra hűtöm, majd 3 részre osztom. Az elsÅ‘be 7 dkg vajat vagy sütÅ‘margarint és a darált mákot, a másodikba ugyanannyi vajat vagy sütÅ‘margarint és a darált diót keverem. A harmadikba az összevágott narancs kerül.
