Hozzávalók
- elkészÃtés:–
- nehézség:Nincs beállÃtva
- sütési hÅ‘fok:–
- sütési idÅ‘:–
-
1 adag élesztős omlós tészta
- A töltelékhez
1 tojássárgája
80 g sajt (edami vagy gouda)
1 ek. liszt
só, bors
1/4 kk. provencei fűszerkeverék
1 ek. csÃpÅ‘s paprikakrém
2 gerezd fokhagyma
2 ek. paradicsompüré
1 közepes fej hagyma
60 g bacon (füstölt szalonna)
1 kis csokor petrezselyem
500 g sampion gomba -
1 tojás a kenéshez
1 kk. olaj
ElkészÃtés
A töltelékhez a gombát megtisztÃtjuk, félbe, negyedbe vágjuk, a petrezselyem levélkéit lecsipkedjük, mindkettÅ‘t aprÃtógépbe szórjuk, és finomra aprózzuk. A bacont vékony csÃkokra szeleteljük, kissé megpirÃtjuk, majd megfonnyasztjuk benne a felaprÃtott hagymát. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a paradicsompürét, a paprikakrémet, a fűszerkeveréket, a petrezselymes gombát, aztán fedÅ‘ nélkül, mérsékelt tűzön 3-4 percig pirÃtjuk. Teljesen elfÅ‘zzük a levét, hagyjuk kihűlni, majd Ãzlés szerint sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a liszttel, végül összekeverjük a sajttal, és a tojássárgájával. Két sütÅ‘lapot kibélelünk sütÅ‘papÃrral. Az alaprecept szerint elkészÃtjük a tésztát, cipót formálunk belÅ‘le. ÉlesztÅ‘s-omlós tésztát készÃtünk. 500 g liszt, 250 g fagyos vaj vagy margarin vagy sütÅ‘margarin, 1 csapott ek. só, 1 dl tejföl, 1 kk. kristálycukor, 25 g élesztÅ‘, 1 tojássárga felhasználásával. Lisztezett munkalapon 2-3 mm vékonyra kinyújtjuk, és lisztbe mártogatott, 9-10 cm átmérÅ‘jű pogácsaszaggatóval a lehetÅ‘ legtöbb korongot szúrjuk ki belÅ‘le. A korongok közepére 1-1 kávéskanálnyi tölteléket púpozunk. A tojást kettéválasztjuk, a sárgáját elkeverjük az 1 kk. olajjal. A fehérjével vékonyan megkenjük a korongok szegélyét, aztán kettéhajtjuk Å‘ket, és villával jól lenyomkodjuk a széleit. A táskákat a sütÅ‘lapokra sorakoztatjuk, konyharuhával letakarva fél órát kelesztjük. A sütÅ‘t elÅ‘melegÃtjük 180 fokra. A táskák tetejét megkenjük az olajos tojássárgával, villával 1-2 helyen megszurkáljuk, végül középsÅ‘ bordamagasságra állÃtott rácson 25-30 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni.
