Hozzávalók:
12,5 dkg finomliszt,
12,5 dkg teljes kiőrlésű liszt,
12,5 dkg vaj
1 csipet só,
1 tojás sárgája,
3-4 evÅ‘kanál hideg vÃz,
5 dkg reszelt sajt (trappista vagy parmezán),
a tészta lekenéséhez 1 tojásfehérje,
a formák dÃszÃtéséhez kb. 10 dkg natúr napraforgó mag.
ElkészÃtés:
ElÅ‘melegÃtjük a sütÅ‘t 200 fokra (gázsütÅ‘n 6-os fokozat).
A tésztához összekeverjük a kétféle lisztet a sóval, majd beletesszük egy késes betétű robotgépbe. Hozzákockázzuk a vajat, melléöntjük a reszelt sajtot is, aztán megnyomjuk a gombot, és kb. ½ perc alatt morzsásra dolgozzuk össze a lisztet a vajjal és a sajttal. Amikor elkészültünk, átöntjük egy keverÅ‘tálba. Ha nincs késes betétű robotgépünk, nem probléma. Ebben az esetben beletesszük egy keverÅ‘tálba a sós lisztkeveréket és a reszelt sajtot, majd az egészen hideg, szinte fagyos vajat a reszelÅ‘ nagy lyukú oldalán hozzáreszeljük. Ezután ujjainkkal addig morzsolgatjuk a vajat a liszttel, amÃg homokszerű nem lesz. Minél gyorsabban végzünk vele, annál jobb, a vajnak ugyanis nem szabad megpuhulnia, mert akkor nem lesz omlós a tészta. Akár robotgéppel, akár kézzel morzsoltunk össze a lisztet és vajat, hozzáadjuk a tojássárgát és a vizet, majd összegyúrjuk. Ahogy összeállt, meg is van.
A tészta cipót egy kilisztezett gyúródeszkára tesszük, majd a nyújtófa segÃtségével kb. fél centis vékonyságú négyzetté gyúrjuk. ElÅ‘vesszük a különbözÅ‘ szúróformákat, és addig gyártjuk a tésztafigurákat, mÃg el nem fogy a tésztánk.
A kiszúrt formákat sütÅ‘papÃrral borÃtott tepsire tesszük, és a végén kidÃszÃtjük mindegyiket a natúr napraforgómaggal.
A sütőbe téve 10-15 perc alatt szép barnára sülnek a magos figurák.
A receptet beküldte: tinendo
